Odchod do důchodu v roce 2022: Kdy do něj mohou odejít muži a ženy a jak na výpočet

Nárok na starobní důchod nemá každý. Komu bude přiznán starobní důchod v roce 2022? Kdo může odejít do předčasného důchodu?

O starobní důchod je nutné si písemně požádat, za zaměstnance nemůže důchodové záležitosti vyřídit zaměstnavatel, ale je nutná vlastní žádost. Bez podané žádosti o starobní důchod nelze důchod dostávat na účet ani v řádném důchodovém věku. Žadatelé o starobní důchod dostávají státní důchod na účet, když získají minimální dobu pojištění a dosáhnou důchodového věku.

Minimální doba pojištění 35 let

Bez získání minimální doby pojištění nelze státní důchod dostávat na účet ani při dosažení řádného důchodového věku. V roce 2022 musí žadatelé o starobní důchod získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. Do doby pojištění se započítají nejenom odpracované roky, ale i náhradní doby pojištění (např. péče o dítě do 4 let věku, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu). Minimální dobu pojištění musí získat i žadatelé o předčasný důchod.

Důchodový věk v roce 2022

Ani v roce 2022 ještě není jednotný důchodový věk pro všechny občany. Důchodový věk v Česku se postupně sjednocuje, aktuálně se stále liší dle ročníku narození a u žen dle počtu vychovaných dětí. Dle aktuálně platné legislativy se důchodový věk postupně sjednocuje na 65 let.  V budoucnu však může samozřejmě dojít k legislativním změnám ohledně důchodového věku. V přiložené tabulce máme pro názornost uveden řádný důchodový věk lidí narozených v letech 1957 až 1964.

Více na: www.e15.cz/finexpert/vydelavame/odchod-do-duchodu-v-roce-2022-kdy-do-nej-mohou-odejit-muzi-a-zeny-a-jak-na-vypocet-1386333

ZDROJ: Petr Gola, onk / E15 / 20. prosince 2021 • 09:16

Potřebujete analýzu pojištění?
Kontaktujte nás.

1.

Kontaktování

Napište nám přes kontaktní formulář. Brzy se s vámi spojí náš makléř.
2.

Schůzka

Domluvíme se na společné schůzce, na které se zaměříme na vaše přání.
3.

Řešení na míru

Nalezneme vhodné produkty a připravíme vám nejlepší řešení na míru.

nebo volejte

Napište nám

Potřebujete analýzu pojištění, využít některou z našich služeb nebo se jen na něco zeptat? Napište nám, je to zdarma.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.