Češi stále podceňují propad příjmů v penzi

Z aktuálního průzkumu České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF) vyplývá, že Češi se obávají inflace, vážné nemoci a ztráty zaměstnání, ale přehlíží riziko nízkých důchodů.

Průměrná starobní penze činila k letošnímu březnu podle České správy sociálního zabezpečení 16 249 korun. Průměrný předčasný důchod byl 14 661 korun. Průměrná invalidní penze v I. stupni invalidity pak činila 8330 korun. Podle výkonného ředitele ČASF Marka Černocha podceňování vlastní zodpovědnosti za finanční zajištění ve stáří je v Česku dlouhodobý problém.

„Češi si moc nepřipouští další potenciální riziko ohrožující jejich rodinné finance, jímž je odchod do penze. Obavy z toho má jen sedm procent dotázaných. A je zajímavé, že i ve skupině 51 až 60 let, která je propadem životní úrovně v penzi ohrožena nejvíc, se obává negativního dopadu na jejich finance jen dvanáct procent dotázaných,“ říká Marek Černoch s odkazem na aktuální průzkum o rodinných financích ČASF.

To, že berou Češi propad příjmu v penzi na lehkou váhu, podle Černocha spočívá v tom, že stále ještě mnoho domácností své finance spravuje spíše intuitivně. Což v praxi značí, že je neřídí promyšleně a cíleně. Z průzkumu vyplynulo, že jen 45 procent Čechů plánuje jen pokrytí běžných výdajů na chod domácnosti, a 13 procent dokonce neplánuje finance vůbec.

Více na: https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame/cesi-stale-podcenuji-propad-prijmu-v-penzi-1391297

ZDROJ: Dan Tácha / E15 / 19. července 2022

Potřebujete analýzu pojištění?
Kontaktujte nás.

1.

Kontaktování

Napište nám přes kontaktní formulář. Brzy se s vámi spojí náš makléř.
2.

Schůzka

Domluvíme se na společné schůzce, na které se zaměříme na vaše přání.
3.

Řešení na míru

Nalezneme vhodné produkty a připravíme vám nejlepší řešení na míru.

nebo volejte

Napište nám

Potřebujete analýzu pojištění, využít některou z našich služeb nebo se jen na něco zeptat? Napište nám, je to zdarma.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.